Елстерауе

Координати: 51°4′30″N 12°13′5″E / 51.07500° СГШ; 12.21806° ИГД / 51.07500; 12.21806
Од Википедија — слободната енциклопедија
Елстерауе
Црква во Профен
Црква во Профен
Црква во Профен
Грб на Елстерауе
Елстерауе во рамките на Германија
Елстерауе
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Бургенланд
Градоначалник Манфред Мајснер
Основни податоци
Површина 80 км2
Надм. височина 145 м
Население 8.074 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 101 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BLK
Пошт. бр. 06712, 06724, 06725, 06729
Повик. бр. 034424, 03441
Портал www.gemeinde-elsteraue.de
Местоположба на Елстерауе во рамките на округот Бургенланд
Карта
Карта
Координати 51°4′30″N 12°13′5″E / 51.07500° СГШ; 12.21806° ИГД / 51.07500; 12.21806

Елстерауе (германски: Elsteraue) — општина во округот Бургенланд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Се наоѓа во близина на реката Вајсе Елстер, приближно 30 километри југозападно од Лајпциг.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини на 31 декември 2020 г.“ (PDF). Статистичка служба на Саксонија-Анхалт. јуни 2021. (германски)