Лауха на Унштрут

Координати: 51°13′25″N 11°40′47″E / 51.22361° СГШ; 11.67972° ИГД / 51.22361; 11.67972
Од Википедија — слободната енциклопедија
Лауха на Унштрут
Административна зграда во Лауха
Административна зграда во Лауха
Административна зграда во Лауха
Грб на Лауха на Унштрут
Лауха на Унштрут во рамките на Германија
Лауха на Унштрут
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Бургенланд
Општ. заед. Унштрутал
Градоначалник Вернер Борнкесел
Основни податоци
Површина 31 км2
Надм. височина 196 м
Население 2.796 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 90 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BLK
Пошт. бр. 06636
Повик. бр. 034462
Портал www.stadt-laucha.de
Местоположба на градот Лауха на Унштрут во рамките на округот Бургенланд
Карта
Карта
Координати 51°13′25″N 11°40′47″E / 51.22361° СГШ; 11.67972° ИГД / 51.22361; 11.67972

Лауха на Унштрут (германски: Laucha an der Unstrut) — град во округот Бургенланд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Сместен е на реката Унштрут, северозападно од Наумбург. Исто така, дел е од општинската заедница Унштрутал.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини на 31 декември 2020 г.“ (PDF). Статистичка служба на Саксонија-Анхалт. јуни 2021. (германски)