Мајневе

Координати: 51°5′N 11°58′E / 51.083° СГШ; 11.967° ИГД / 51.083; 11.967
Од Википедија — слободната енциклопедија
Мајневе
Црква во Мајневе
Црква во Мајневе
Црква во Мајневе
Грб на Мајневе
Мајневе во рамките на Германија
Мајневе
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Бургенланд
Општ. заед. Ветаутал
Месни единици 2
Градоначалник Манфред Калинка
Основни податоци
Површина 25 км2
Население 1.027 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 41 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BLK
Пошт. бр. 06721, 06667
Повик. бр. 034422, 034425, 034445
Портал www.vgem-wethautal.de
Местоположба на Мајневе во рамките на округот Бургенланд
Карта
Карта
Координати 51°5′N 11°58′E / 51.083° СГШ; 11.967° ИГД / 51.083; 11.967

Мајневе (германски: Meineweh) — општина во округот Бургенланд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Била основана на 1 јануари 2010, како Анхалт Зид со спојувањето на поранешните општини Мајневе, Прецш и Унтеркака, а подоцна била преименувана на 1 август 2011 како Мајневе[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини на 31 декември 2020 г.“ (PDF). Статистичка служба на Саксонија-Анхалт. јуни 2021. (германски)
  2. „Актуелни информации за општината Мајневе“. Заедница на општини Ветаутал (германски). 20 мај 2011. Посетено на 2 август 2011.