Општини во Германија

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Пирамида“ на германската административна поделба


Германија

Оваа статија е дел од темата:
Политика на ГерманијаОпштини (Gemeinde) се најниското ниво на територијална поделба во Германија. Ова може да биде четврто ниво на територијална поделба во Германија, за разлика од оние покраини кои имаат и Regierungsbezirke (еднина: Regierungsbezirk), тогаш општините стануваат петто ниво.

Преглед[уреди | уреди извор]

Со повеќе од 3.400.000 жители, најнаселена е градот Берлин; а најмалку населена е Виденборстел (8 жители во 2010), во Шлезвиг-Холштајн.

Општини по сојузна покраина[уреди | уреди извор]

Сојузна покрана Општини Општини со
градски статус
Просечен број
на жители[1]
Просечна
површина (км²)[2]
Список (Градови,
Општини)
Баден-Виртемберг 1.101 312 9.764 32,41 Г, О
Баварија 2.056 315 6.090 33,03 Г, О
Берлин 1 1 3.416.255 891,02 Берлин
Бранденбург 419 112 6.052 70,36 Г, О
Бремен 2 2 331.541 202,14 Бремен, Бремерхафен
Хамбург 1 1 1.770.629 755,16 Хамбург
Хесен 426 189 14.255 48,80 Г, О
Долна Саксонија 1.022 164 7.800 45,25 Г, О
Мекленбург-Западна Померанија 818 84 2.053 28,34 Г, О
Северна Рајна-Вестфалија 396 268 45.446 86,08 Г, О
Рајнска област-Пфалц 2.306 123 1.754 8,61 Г, О
Сар 52 17 19.935 49,40 Г, О
Саксонија 491 178 8.595 37,51 Г, О
Саксонија-Анхалт 851 118 2.835 24,03 Г, О
Шлезвиг-Холштајн 1.116 63 2.542 14,07 Г, О
Тирингија 955 126 2.397 16,93 Г, О
Германија 12.013 2.073 6.844 29,35 Г, О

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Извор: Statistisches Bundesamt (од 31 декември 2007)
  2. Извор: Statistisches Bundesamt (од 31 декември 2006)

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]