Крецшау

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Крецшау
Крецшау is located in Германија
Крецшау
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Бургенланд
Општ. заед. Дројсигер-Цајцер Форст
Градоначалник Гертранд Дирхолт
Основни податоци
Површина 28 км2
Надм. височина 197 м
Население 2.424 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 87 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BLK
Пошт. бр. 06712
Повик. бр. 03441, 034425
Портал www.vgem-dzf.de
Местоположба на Крецшау во рамките на округот Бургенланд
Карта
Координати 51°2′59″N 12°4′0″E / 51.04972° СГШ; 12.06667° ИГД / 51.04972; 12.06667Координати: 51°2′59″N 12°4′0″E / 51.04972° СГШ; 12.06667° ИГД / 51.04972; 12.06667

Крецшау (германски: Kretzschau) — општина во округот Бургенланд, во Саксонија-Анхалт, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини на 31 декември 2019 г.“ (PDF). Статистичка служба на Саксонија-Анхалт. (германски)