Прејди на содржината

Мертендорф (Саксонија-Анхалт)

Координати: 51°7′0″N 11°50′59″E / 51.11667° СГШ; 11.84972° ИГД / 51.11667; 11.84972
Од Википедија — слободната енциклопедија
Мертендорф
Поглед кон Мертендорф
Поглед кон Мертендорф
Поглед кон Мертендорф
Мертендорф (Саксонија-Анхалт) во рамките на Германија
Мертендорф (Саксонија-Анхалт)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Бургенланд
Општ. заед. Ветаутал
Месни единици 2
Градоначалник Зигхард Јар
Основни податоци
Површина 27 км2
Надм. височина 165 м
Население 1.632 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 60 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BLK
Пошт. бр. 06618
Повик. бр. 03445, 034422
Портал www.vgem-wethautal.de
Местоположба на Мертендорф во рамките на округот Бургенланд
Карта
Карта
Координати 51°7′0″N 11°50′59″E / 51.11667° СГШ; 11.84972° ИГД / 51.11667; 11.84972

Мертендорф (германски: Mertendorf) — општина во округот Бургенланд, во Саксонија-Анхалт, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини на 31 декември 2020 г.“ (PDF). Статистичка служба на Саксонија-Анхалт. јуни 2021. (германски)