Карсдорф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Карсдорф
Грб на Карсдорф
Карсдорф is located in Германија
Карсдорф
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Бургенланд
Општ. заед. Унштрутал
Месни единици 3
Градоначалник Олаф Шуман (Левица)
Основни податоци
Површина 20 км2
Надм. височина 149 м
Население 1.430 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 72 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BLK
Пошт. бр. 06638
Повик. бр. 034461
Портал www.karsdorf.de
Местоположба на Карсдорф во рамките на округот Бургенланд
Карта
Координати 51°16′59″N 11°39′0″E / 51.28306° СГШ; 11.65000° ИГД / 51.28306; 11.65000Координати: 51°16′59″N 11°39′0″E / 51.28306° СГШ; 11.65000° ИГД / 51.28306; 11.65000

Карсдорф (германски: Karsdorf) — општина во округот Бургенланд, во Саксонија-Анхалт, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини на 31 декември 2020 г.“ (PDF). Статистичка служба на Саксонија-Анхалт. јуни 2021. (германски)