Гутенборн

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Гутенборн
Гутенборн се наоѓа во Германија
Гутенборн
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Бургенланд
Општ. заед. Дројсигер-Цајцер Форст
Основни податоци
Површина 34 км2
Население 1.806 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 53 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BLK
Пошт. бр. 06712
Повик. бр. 03441, 034423
Портал www.vgem-dzf.de
Местоположбата на Гутенборн во рамките на округот Бургенланд
Карта
Координати 51°00′00″ СГШ 12°07′00″ ИГД / 

Гутенборн (германски: Gutenborn) е општина во округот Бургенланд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Била основана на 1 јануари 2010 со спојување на поранешните општини Бергисдорф, Дросдорф, Хојкевалде и Шелбах.

Наводи[уреди | уреди извор]