Бергисдорф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бергисдорф
Место во Гутенборн
Бергисдорф is located in Германија
Бергисдорф
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Бургенланд
Општина Гутенборн
Основни податоци
Површина 7 км2
Надм. височина 235 м
Население 412  (31 декември 2006)
 - Густина 59 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BLK
Пошт. бр. 06712
Повик. бр. 03441
Портал www.vgem-dzf.de
Координати 51°1′53″N 12°7′3″E / 51.03139°СГШ 12.11750°ИГД / 51.03139; 12.11750Координати: 51°1′53″N 12°7′3″E / 51.03139°СГШ 12.11750°ИГД / 51.03139; 12.11750

Бергисдорф (германски: Bergisdorf) е село и поранешна општина во округот Бургенланд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 е дел од општината Гутенборн.