Прејди на содржината

Хојкевалде

Координати: 50°58′0″N 12°10′0″E / 50.96667° СГШ; 12.16667° ИГД / 50.96667; 12.16667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Хојкевалде
Место во Гутенборн
Поглед кон Хојкевалде
Поглед кон Хојкевалде
Поглед кон Хојкевалде
Хојкевалде во рамките на Германија
Хојкевалде
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Бургенланд
Општина Гутенборн
Основни податоци
Површина 7 км2
Надм. височина 285 м
Население 441  (31 декември 2006)
 - Густина 63 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BLK
Пошт. бр. 06712
Повик. бр. 034423
Портал www.vgem-dzf.de
Координати 50°58′0″N 12°10′0″E / 50.96667° СГШ; 12.16667° ИГД / 50.96667; 12.16667

Хојкевалде (германски: Heuckewalde) — село и поранешна општина во округот Бургенланд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 е дел од општината Гутенборн.