Дросдорф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Дросдорф
Место во Гутенборн
Дросдорф is located in Германија
Дросдорф
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Бургенланд
Општина Гутенборн
Основни податоци
Површина 10 км2
Надм. височина 270 м
Население 691  (31 декември 2006)
 - Густина 69 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BLK
Пошт. бр. 06712
Повик. бр. 03441
Портал www.vgem-dzf.de
Координати 51°0′0″N 12°7′0″E / 51.00000° СГШ; 12.11667° ИГД / 51.00000; 12.11667Координати: 51°0′0″N 12°7′0″E / 51.00000° СГШ; 12.11667° ИГД / 51.00000; 12.11667

Дросдорф (германски: Droßdorf) е село и поранешна општина во округот Бургенланд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 е дел од општината Гутенборн.