Хоенмелзен

Координати: 51°9′23″N 12°5′53″E / 51.15639° СГШ; 12.09806° ИГД / 51.15639; 12.09806
Од Википедија — слободната енциклопедија
Хоенмелзен
Поглед кон Хоенмелзен
Поглед кон Хоенмелзен
Поглед кон Хоенмелзен
Грб на Хоенмелзен
Хоенмелзен во рамките на Германија
Хоенмелзен
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Бургенланд
Градски единици 6
Градоначалник Ханс Дитер фон Финтел (ДХС)
Основни податоци
Површина 75 км2
Надм. височина 149 м
Население 9.510 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 127 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BLK
Пошт. бр. 06679
Повик. бр. 034441
Портал www.stadt-hohenmoelsen.de
Местоположба на градот Хоенмелзен во рамките на округот Бургенланд
Карта
Карта
Координати 51°9′23″N 12°5′53″E / 51.15639° СГШ; 12.09806° ИГД / 51.15639; 12.09806

Хоенмелзен (германски: Hohenmoelsen) — град во округот Бургенланд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Се наоѓа на околу 10 километри југоисточно од Вајсенфелс и 27 километри југозападно од Лајпциг.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини на 31 декември 2020 г.“ (PDF). Статистичка служба на Саксонија-Анхалт. јуни 2021. (германски)