Екартсберга

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Екартсберга
Eckartsberga.jpg
Грб на Екартсберга
Екартсберга is located in Германија
Екартсберга
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Бургенланд
Општ. заед. Ан дер Фине
Градоначалник Марлис Фогел (ДХС)
Основни податоци
Површина 36 км2
Надм. височина 243 м
Население 2.318 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 64 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BLK
Пошт. бр. 06648
Повик. бр. 034467
Портал Екартсберга
Местоположба на град Екартсберга во рамките на округот Бургенланд
Карта
Координати 51°07′N 11°33′E / 51.117° СГШ; 11.550° ИГД / 51.117; 11.550Координати: 51°07′N 11°33′E / 51.117° СГШ; 11.550° ИГД / 51.117; 11.550

Екартсберга (германски: Eckartsberga) — град во округот Бургенланд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Се наоѓа западно од Наумбург. Исто така, дел е од заедницата на општини Ан дер Фине.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини на 31 декември 2019 г.“ (PDF). Статистичка служба на Саксонија-Анхалт. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]