Прејди на содржината

Ланиц-Хасел-Тал

Координати: 51°09′0″N 11°40′0″E / 51.15000° СГШ; 11.66667° ИГД / 51.15000; 11.66667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Ланиц-Хасел-Тал
Црква во Рехенхаузен
Црква во Рехенхаузен
Црква во Рехенхаузен
Ланиц-Хасел-Тал во рамките на Германија
Ланиц-Хасел-Тал
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Бургенланд
Општ. заед. Ан дер Фине
Месни единици 12
Градоначалник Карл Хоенштерн
Основни податоци
Површина 32 км2
Население 1.051 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 33 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BLK
Пошт. бр. 06628
Повик. бр. 034463
Местоположба на Ланиц-Хасел-Тал во рамките на округот Бургенланд
Карта
Карта
Координати 51°09′0″N 11°40′0″E / 51.15000° СГШ; 11.66667° ИГД / 51.15000; 11.66667

Ланиц-Хасел-Тал (германски: Lanitz-Hassel-Tal) — општина во округот Бургенланд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Била основана со спојување на претходните независни општини Мелерн и Таугвиц, на 1 јули 2009.

  1. „Население по општини на 31 декември 2020 г.“ (PDF). Статистичка служба на Саксонија-Анхалт. јуни 2021. (германски)