Мелерн

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мелерн
Место во Ланиц-Хасел-Тал
Црквата во Мелерн
Црквата во Мелерн
Црквата во Мелерн
Мелерн во рамките на Германија
Мелерн
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Бургенланд
Град Ланиц-Хасел-Тал
Основни податоци
Површина 12 км2
Надм. височина 230 м
Население 363  (31 декември 2006)
 - Густина 30 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BLK
Пошт. бр. 06628
Повик. бр. 034463
Портал www.vgem-finne.de
Координати 51°8′59″N 11°41′59″E / 51.14972° СГШ; 11.69972° ИГД / 51.14972; 11.69972Координати: 51°8′59″N 11°41′59″E / 51.14972° СГШ; 11.69972° ИГД / 51.14972; 11.69972

Мелерн (германски: Möllern) — село и поранешна општина во округот Бургенланд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јули 2009 е дел од општината Ланиц-Хасел-Тал.