Шенбург (Зале)

Координати: 51°10′0″N 11°52′0″E / 51.16667° СГШ; 11.86667° ИГД / 51.16667; 11.86667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Шенбург
Грб на Шенбург
Шенбург (Зале) во рамките на Германија
Шенбург (Зале)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Бургенланд
Општ. заед. Ветаутал
Градоначалник Јерг Штицер
Основни податоци
Површина 15 км2
Надм. височина 151 м
Население 1.053 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 70 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BLK
Пошт. бр. 06618
Повик. бр. 03445
Местоположба на Шенбург во рамките на округот Бургенланд
Карта
Карта
Координати 51°10′0″N 11°52′0″E / 51.16667° СГШ; 11.86667° ИГД / 51.16667; 11.86667
Господарство (Грофовија, Кнежевство) Шенбург
Herrschaft (Grafschaft, Fürstentum) Schönburg
вазален
Војводство Саксонија
1182 – 1803
Главен град Шенбург
Уредување кнежевство
Историски период Среден век
 -  Основана 1182
 -  Поделба на Горен
    и Долен Шенбург
 
1569
 -  Горен Шенбург се издигнува
    во грофовија
 
1700
 -  Под Фогт на
    Електорат Саксонија
 
1740
 -  Горен Ш се дели
    на Ш-Хартенштајн
    и Ш-Валденбург
 
 
1790
 -  Припоено кон Саксонија 1803

Шенбург (германски: Schönburg) — општина во округот Бургенланд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Сместена е на 5 километри источно од Наумбург, на реката Зале. Дел е од општинската заедница Ветаутал.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини на 31 декември 2020 г.“ (PDF). Статистичка служба на Саксонија-Анхалт. јуни 2021. (германски)