Лицен (Саксонија-Анхалт)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Лицен
Градско собрание
Градско собрание
Грб на Лицен
Лицен (Саксонија-Анхалт) is located in Германија
Лицен (Саксонија-Анхалт)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Бургенланд
Градоначалник Мајк Рајхел (СДП)
Основни податоци
Површина 108 км2
Надм. височина 220 м
Население 8.546 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 79 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WSF
Пошт. бр. 06679, 06686
Повик. бр. 034441, 034444
Портал www.luetzen-info.de
Местоположба на градот Лицен во рамките на округот Бургенланд
Карта
Координати 51°15′N 12°8′E / 51.250° СГШ; 12.133° ИГД / 51.250; 12.133Координати: 51°15′N 12°8′E / 51.250° СГШ; 12.133° ИГД / 51.250; 12.133

Лицен (германски: Lützen) е град во округот Бургенланд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Лоциран е приближно 14 километри североисточно од Вајсенфелс и 18 километри југозападно од Лајпциг.

Градот бил главното место на средиште во две познати битки:

  • Борба кај Лицен (1632) во Триесетгодишната војна, во која Густаф II Адолф од Шведска го поразил Албрехт фон Валенштајн. Меѓутоа, Густаф Адолф умира во битката, поради што победата станала пирова за Шведска. Има статуа во Лицен во негова чест. Исто така, има и камен, наречен Шведенштајн (шведски камен), покривајќи го споменикот во готски стил на местото на битката, каде што умрел. Блиску до овој споменик, има и меморијална црква во негова чест.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]