Гозек

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Гозек
Гозек се наоѓа во Германија
Гозек
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Бургенланд
Општ. заед. Унштрутал
Градоначалник Хилмар Панзе
Основни податоци
Површина 15 км2
Надм. височина 152 м
Население 1.016 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 68 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BLK
Пошт. бр. 06667
Повик. бр. 03443
Местоположбата на Гозек во рамките на округот Бургенланд
Карта
Координати 51°11′41″ СГШ 11°52′18″ ИГД / 

Гозек (германски: Goseck) е општина, која се наоѓа на реката Зале, во округот Бургенланд, во германската покраина Саксонија-Анхалт.

Наводи[уреди | уреди извор]