Балгштет

Од Википедија — слободната енциклопедија
Балгштет
Балгштет во рамките на Германија
Балгштет
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Бургенланд
Општ. заед. Унштрутал
Градоначалник Арно Краузе (СДП)
Основни податоци
Површина 33 км2
Надм. височина 109 м
Население 1.103 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 33 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BLK
Пошт. бр. 06632, 06636, 06647
Повик. бр. 034462, 034464, 034465
Портал www.balgstaedt.de
Местоположба на Балгштет во рамките на округот Бургенланд
Карта
Карта
Координати 51°12′22″N 11°44′2″E / 51.20611° СГШ; 11.73389° ИГД / 51.20611; 11.73389Координати: 51°12′22″N 11°44′2″E / 51.20611° СГШ; 11.73389° ИГД / 51.20611; 11.73389

Балгштет (германски: Balgstädt) — општина во округот Бургенланд, во Саксонија-Анхалт, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини на 31 декември 2020 г.“ (PDF). Статистичка служба на Саксонија-Анхалт. јуни 2021. (германски)