Прејди на содржината

Штесен

Координати: 51°6′35″N 11°55′59″E / 51.10972° СГШ; 11.93306° ИГД / 51.10972; 11.93306
Од Википедија — слободната енциклопедија
Штесен
Црква во Штесен
Црква во Штесен
Црква во Штесен
Грб на Штесен
Штесен во рамките на Германија
Штесен
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Бургенланд
Општ. заед. Ветаутал
Градоначалник Хорст Шуберт
Основни податоци
Површина 7 км2
Надм. височина 245 м
Население 912 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 130 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BLK
Пошт. бр. 06667
Повик. бр. 034445
Портал Град Штесен
Местоположба на градот Штесен во рамките на округот Бургенланд
Карта
Карта
Координати 51°6′35″N 11°55′59″E / 51.10972° СГШ; 11.93306° ИГД / 51.10972; 11.93306

Штесен (германски: Stößen) — град во округот Бургенланд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Сместен е југоисточно од Наумбург. Дел е од општинската заедницата Ветаутал.

Парк на ветерници[уреди | уреди извор]

Од 2010, има парк на ветерници 51°07′06″N 11°57′01″E / 51.11833° СГШ; 11.95028° ИГД / 51.11833; 11.95028 (Stößen Windpark), кој се состои од 3 Enercon E-126 турбини за ветер, најсилните турбини за ветер на светот. Секоја од овие турбини има ротор со 126 метри пречник, висина од 135 метри и може да произведат 7,5 MW.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини на 31 декември 2020 г.“ (PDF). Статистичка служба на Саксонија-Анхалт. јуни 2021. (германски)