Ветаутал

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Ветаутал (германски: Wethautal) е општинска заедница во округот Бургенландкрајс во Саксонија-Анхалт, Германија. Пред 1 јануари 2010, била Амт. Сместена е по текот на малата река Ветау, притока на Зале, југоисточно од Наумбург. Седиштето на општинската заедница е во Остерфелд.

Општинската заедница Ветаутал се состои од следниве општини:

  1. Мајневе
  2. Мертендорф
  3. Молауер Ланд
  4. Остерфелд
  5. Шенбург
  6. Штесен
  7. Ветау