Ан дер Постштрасе

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ан дер Постштрасе
Влезот на Ан дер Постштрасе
Влезот на Ан дер Постштрасе
Ан дер Постштрасе is located in Германија
Ан дер Постштрасе
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Бургенланд
Општ. заед. Ан дер Фине
Месни единици 9
Градоначалник Ингрид Хесе
Основни податоци
Површина 44 км2
Население 1.688 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 38 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BLK
Пошт. бр. 06647
Повик. бр. 034463, 034465, 034467
Местоположба на Ан дер Постштрасе во рамките на округот Бургенланд
Карта
Координати 51°10′N 11°33′E / 51.167° СГШ; 11.550° ИГД / 51.167; 11.550Координати: 51°10′N 11°33′E / 51.167° СГШ; 11.550° ИГД / 51.167; 11.550

Ан дер Постштрасе (германски: An der Poststraße) — општина во округот Бургенланд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Основана е со спојување на претходните независни општини Клостерхезелер, Вишрода и Херенгосерштет, на 1 јули 2009.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини на 31 декември 2020 г.“ (PDF). Статистичка служба на Саксонија-Анхалт. јуни 2021. (германски)