Финеланд

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Финеланд
Финеланд се наоѓа во Германија
Финеланд
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Бургенланд
Општ. заед. Ан дер Фине
Месни единици 5
Градоначалник Моника Лудвиг
Основни податоци
Површина 29 км2
Население 1.084 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 37 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BLK
Пошт. бр. 06647
Повик. бр. 034465
Местоположбата на Финеланд во рамките на округот Бургенланд
Карта
Координати 51°12′00″ СГШ 11°30′00″ ИГД / 
Црквата и камбанаријата во Калвинкел

Финеланд (германски: Finneland) е општина во округот Бургенланд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Основана е со спојување на претходно независните општини Калвинкел, Заубах и Штајнбург, на 1 јули 2009. Наречена е по Фине, масив на ниски ридови, кои се наоѓаат помеѓу Хелдрунген и Бад Зулца.

Наводи[уреди | уреди извор]