Шелбах

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Шелбах
Место во Гутенборн
Шелбах is located in Германија
Шелбах
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Бургенланд
Општина Гутенборн
Основни податоци
Површина 10 км2
Надм. височина 277 м
Население 511  (31 декември 2006)
 - Густина 51 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BLK
Пошт. бр. 06712
Повик. бр. 034423
Портал www.vgem-dzf.de
Координати 50°58′38″N 12°7′3″E / 50.97722° N; 12.11750° E / 50.97722; 12.11750Координати: 50°58′38″N 12°7′3″E / 50.97722° N; 12.11750° E / 50.97722; 12.11750

Шелбах (германски: Schellbach) — село и поранешна општина во округот Бургенланд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 е дел од општината Гутенборн.