Унтеркака

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Унтеркака
Место во Мајневе
Грб на Унтеркака
Унтеркака се наоѓа во Германија
Унтеркака
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Бургенланд
Општина Мајневе
Основни податоци
Површина 7 км2
Надм. височина 263 м
Население 308  (31 декември 2006)
 - Густина 44 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BLK
Пошт. бр. 06721
Повик. бр. 034422
Портал www.gemeinde-unterkaka.de
Координати 51°05′26″ СГШ 11°58′04″ ИГД / 

Унтеркака (германски: Unterkaka) е село и поранешна општина во округот Бургенланд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 е дел од општината Мајневе.