Прецш (Бургенланд)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прецш
Место во Мајневе
Прецш
Прецш
Прецш
Прецш (Бургенланд) во рамките на Германија
Прецш (Бургенланд)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Бургенланд
Општина Мајневе
Основни податоци
Површина 2 км2
Надм. височина 270 м
Население 171  (31 декември 2006)
 - Густина 86 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BLK
Пошт. бр. 06667
Повик. бр. 034445
Портал www.vgem-wethautal.de
Координати 51°4′59″N 11°56′59″E / 51.08306° СГШ; 11.94972° ИГД / 51.08306; 11.94972Координати: 51°4′59″N 11°56′59″E / 51.08306° СГШ; 11.94972° ИГД / 51.08306; 11.94972

Прецш (германски: Pretzsch) — село и поранешна општина во округот Бургенланд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 е дел од општината Мајневе.