Казекирхен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Казекирхен
Место во Молауер Ланд
Поглед кон Казекирхен
Поглед кон Казекирхен
Казекирхен is located in Германија
Казекирхен
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Бургенланд
Општина Молауер Ланд
Основни податоци
Површина 9 км2
Надм. височина 220 м
Население 273  (31 декември 2006)
 - Густина 30 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BLK
Пошт. бр. 06618
Повик. бр. 036694
Портал www.casekirchen.eu
Координати 51°4′0″N 11°52′0″E / 51.06667° СГШ; 11.86667° ИГД / 51.06667; 11.86667Координати: 51°4′0″N 11°52′0″E / 51.06667° СГШ; 11.86667° ИГД / 51.06667; 11.86667

Казекирхен (германски: Casekirchen) — село и поранешна општина во округот Бургенланд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 е дел од општината Молауер Ланд.