Зал (округ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Зал
Saalkreis
Округ
Saxony anhalt sk.png
Земја  Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Укинат 2007-07-01
Адм. цент. Хале
Површина
 • Вкупна 628 km2 (242 sq mi)
Население (2002)
 • Вкупно 81,496
 • Густина 130/km2 (340/sq mi)
Часовен појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)
Рег. таб. SK
Мреж. место saalkreis.de

Зал (германски: Saalkreis) бил округ (Kreis) во јужниот дел на Саксонија-Анхалт, Германија. Соседни окрузи биле (од запад во правец на стрелките на часовникот) Мансфелд, Бернбург, Кетен, Битерфелд, округот Делич во Саксонија и округот Мерзебург-Кверфурт. Слободниот град Хале скоро е целосно опкружен од округот.

Географија[уреди | уреди извор]

Главна река во округот Зале, од која округот и го добил името.

Грб[уреди | уреди извор]

Грб Грбот ги прикажува симболите на историските територии на округот. Горниот лев и долниот десен дел ги покажува симболите на бискупијата Мерзебург. Лавот во горниот десен дел е симбол на грофството Ветин, додека сините и жолти ленти во долниот лев дел се од грбот на грофството Ландсберг.

Градови и општини[уреди | уреди извор]

Општински заедници Слободни општини
  1. Гечетал-Петерсберг
  2. Естлихер Залкрајс (вкл. го градот Ландсберг)
  3. Залкрајс Норд (вкл. ги градовите Лебејин и Ветин)
  4. Вестлихер Залкрајс
  5. Вирде/Залца
  1. Кабелскетал

Надворешни врски[уреди | уреди извор]