Нимберг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нимберг
Градски дел во Ландсберг
Грб на Нимберг
Нимберг is located in Германија
Нимберг
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Зале
Град Ландсберг
Основни податоци
Површина 10 км2
Надм. височина 94 м
Население 1.482  (31 декември 2006)
 - Густина 148 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SK
Пошт. бр. 06188
Повик. бр. 034604
Координати 51°33′6″N 12°5′27″E / 51.55167° N; 12.09083° E / 51.55167; 12.09083Координати: 51°33′6″N 12°5′27″E / 51.55167° N; 12.09083° E / 51.55167; 12.09083

Нимберг — село и поранешна општина во округот Зале, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 е дел од градот Ландсберг.