Лебејин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лебејин
Место во Ветин-Лебејин
Грб на Лебејин
Лебејин во рамките на Германија
Лебејин
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Зале
Град Ветин-Лебејин
Основни податоци
Површина 21 км2
Надм. височина 161 м
Население 2.247  (31 декември 2009)
 - Густина 107 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SK
Пошт. бр. 06193
Повик. бр. 034603
Портал www.stadt-loebejuen.de
Координати 51°38′N 11°54′E / 51.633° СГШ; 11.900° ИГД / 51.633; 11.900Координати: 51°38′N 11°54′E / 51.633° СГШ; 11.900° ИГД / 51.633; 11.900

Лебејин (германски: Löbejün) — поранешен град во округот Зале, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2011 е дел од градот Лебејин-Ветин.

Географија[уреди | уреди извор]

Географска локација[уреди | уреди извор]

Лебејин се наоѓа 15 километри северно од Хале (Зале). Градот се наоѓа во ридска средина во која притоката на реката Зале, Фуне се влева.

Геологија[уреди | уреди извор]

Градот е познат по неговиот Löbejüner porphyry. Во североисточниот дел на градот се наоѓаат резерви на јаглен.

Делови на градот[уреди | уреди извор]

Следните единици се сметаат како дел од Лебејин:

  • Готгау
  • Шлетау

Историја[уреди | уреди извор]

Лебејин бил првпат спомнат во 961 како Liubichun.

Развој на населението[уреди | уреди извор]

Година или датум Население
Среден век ¹ ~5-600
Почеток на 17-от век ¹ ~1.000
1636 ¹ 96
1719 ¹ 909
1782 ¹ 1.299
1822 ¹ 2.100
1853 ¹ 3.100
1861 ¹ 3.497
1880 ¹ 3.425
1900 ¹ 3.332
1919 ¹ 2.802
1935 ¹ 3.279
Датум Население
3 октомври 1990 ² 2.640
31 декември 1995 ² 2.558
31 декември 2000 ² 2.443
31 декември 2001 ² 2.425
31 декември 2002 ² 2.393
31 декември 2003 ² 2.364
31 декември 2004 ² 2.355

¹ Извор: Erich Keyser (Hrsg.): Deutsches Städtebuch - Handbuch städtischer Geschichte, Band 2, 1941
² Извор: Statistisches Landesamt Sachsen-Anhalt