Морл

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Морл
Место во Петерсберг
Грб на Морл
Морл is located in Германија
Морл
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Зале
Општина Петерсберг
Основни податоци
Површина 9 км2
Надм. височина 113 м
Население 920  (31 декември 2006)
 - Густина 102 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SK
Пошт. бр. 06193
Повик. бр. 034606
Местоположба на место Морл во рамките на округот Зале
Карта
Координати 51°32′59″N 11°55′0″E / 51.54972° СГШ; 11.91667° ИГД / 51.54972; 11.91667Координати: 51°32′59″N 11°55′0″E / 51.54972° СГШ; 11.91667° ИГД / 51.54972; 11.91667

Морл (германски: Morl) е село и поранешна општина во округот Зале, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 е дел од општината Петерсберг.