Петерсберг (Саксонија-Анхалт)

Координати: 51°36′0″N 11°58′0″E / 51.60000° СГШ; 11.96667° ИГД / 51.60000; 11.96667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Петерсберг
Грб на Петерсберг
Петерсберг (Саксонија-Анхалт) во рамките на Германија
Петерсберг (Саксонија-Анхалт)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Зале
Месни единици 2
Градоначалник Дитер Бок
Основни податоци
Површина 103 км2
Надм. височина 153 м
Население 9.438 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 92 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SK
Пошт. бр. 06188, 06193
Повик. бр. 034600, 034602, 034603, 034604, 034606
Портал www.vwg-goetschetal-
petersberg.de
Местоположба на Петерсберг во рамките на округот Зале
Карта
Карта
Координати 51°36′0″N 11°58′0″E / 51.60000° СГШ; 11.96667° ИГД / 51.60000; 11.96667

Петерсберг (германски: Petersberg) — општина во округот Зале, во Саксонија-Анхалт, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини на 31 декември 2020 г.“ (PDF). Статистичка служба на Саксонија-Анхалт. јуни 2021. (германски)