Залцатал

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Залцатал
Грб на Залцатал
Залцатал is located in Германија
Залцатал
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Зале
Месни единици 21
Основни податоци
Површина 109 км2
Надм. височина 123 м
Население 11.412 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 105 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SK
Пошт. бр. 06120, 06179, 06198
Повик. бр. 0345, 034601, 034607, 034609, 034773
Местоположба на Залцатал во рамките на округот Зале
Карта
Координати 51°32′N 11°50′E / 51.533° N; 11.833° E / 51.533; 11.833Координати: 51°32′N 11°50′E / 51.533° N; 11.833° E / 51.533; 11.833

Залцатал (германски: Salzatal) — општина во округот Зале, во Саксонија-Анхалт, Германија. Била создадена на 1 јануари 2010 со спојување на поранешните општини Безенштет, Бенштет, Финштет, Хенштет, Клошвиц, Лискау, Залцминде, Шохвиц и Цапендорф.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини на 31 декември 2019 г.“ (PDF). Статистичка служба на Саксонија-Анхалт. (германски)