Лискау

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лискау
Место во Залцатал
Црквата во Лискау
Црквата во Лискау
Грб на Лискау
Лискау во рамките на Германија
Лискау
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Зале
Општина Залцатал
Основни податоци
Површина 5 км2
Надм. височина 99 м
Население 2.652  (31 декември 2006)
 - Густина 530 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SK
Пошт. бр. 06120
Повик. бр. 0345
Портал www.westlichersaalkreis.de
Местоположба на место Лискау во рамките на округот Зале
Карта
Координати 51°30′0″N 11°52′0″E / 51.50000° СГШ; 11.86667° ИГД / 51.50000; 11.86667Координати: 51°30′0″N 11°52′0″E / 51.50000° СГШ; 11.86667° ИГД / 51.50000; 11.86667

Лискау (германски: Lieskau) — село и поранешна општина во округот Зале, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010, е дел од општината Залцатал.