Обхаузен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Обхаузен
Грб на Обхаузен
Обхаузен во рамките на Германија
Обхаузен
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Зале
Општ. заед. Вајда
Месни единици 3
Градоначалник Кај-Уве Бетхер (ДХС)
Основни податоци
Површина 39 км2
Надм. височина 176 м
Население 2.246 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 58 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SK
Пошт. бр. 06268
Повик. бр. 034771
Портал www.obhausen.de
Местоположба на Обхаузен во рамките на округот Зале
Карта
Координати 51°23′59″N 11°40′0″E / 51.39972° СГШ; 11.66667° ИГД / 51.39972; 11.66667Координати: 51°23′59″N 11°40′0″E / 51.39972° СГШ; 11.66667° ИГД / 51.39972; 11.66667

Обхаузен (германски: Obhausen) — општина во округот Зале, во Саксонија-Анхалт, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини на 31 декември 2020 г.“ (PDF). Статистичка служба на Саксонија-Анхалт. јуни 2021. (германски)