Штајгра

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Штајгра
Штајгра is located in Германија
Штајгра
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Зале
Општ. заед. Вајда
Месни единици 2
Градоначалник Валтер Вреде
Основни податоци
Површина 30 км2
Надм. височина 213 м
Население 1.130 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 38 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SK
Пошт. бр. 06268
Повик. бр. 034461
Местоположба на Штајгра во рамките на округот Зале
Карта
Координати 51°17′59″N 11°40′0″E / 51.29972° N; 11.66667° E / 51.29972; 11.66667Координати: 51°17′59″N 11°40′0″E / 51.29972° N; 11.66667° E / 51.29972; 11.66667

Штајгра (германски: Steigra) — општина во округот Зале, во Саксонија-Анхалт, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини на 31 декември 2019 г.“ (PDF). Статистичка служба на Саксонија-Анхалт. (германски)