Прејди на содржината

Тојчентал

Координати: 51°27′N 11°48′E / 51.450° СГШ; 11.800° ИГД / 51.450; 11.800
Од Википедија — слободната енциклопедија
Тојчентал
Градското собрание
Градското собрание
Градското собрание
Грб на Тојчентал
Тојчентал во рамките на Германија
Тојчентал
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Зале
Месни единици 9
Градоначалник Андре Херцог
Основни податоци
Површина 91 км2
Надм. височина 121 м
Население 12.826 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 141 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SK
Пошт. бр. 06179
Повик. бр. 0345, 034601
Портал www.gemeinde-teutschenthal.de
Местоположба на Тојчентал во рамките на округот Зале
Карта
Карта
Координати 51°27′N 11°48′E / 51.450° СГШ; 11.800° ИГД / 51.450; 11.800

Тојчентал (германски: Teutschenthal) — општина во округот Зале, во Саксонија-Анхалт, Германија.

  1. „Население по општини на 31 декември 2020 г.“ (PDF). Статистичка служба на Саксонија-Анхалт. јуни 2021. (германски)