Бад Лаухштет

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бад Лаухштет
Грб на Бад Лаухштет
Бад Лаухштет во рамките на Германија
Бад Лаухштет
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Зале
Градски единици 4
Градоначалник Илзе Нивиадома
Основни податоци
Површина 85 км2
Надм. височина 124 м
Население 8.781 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 103 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SK
Пошт. бр. 06246
Повик. бр. 034635
Портал www.stadt-bad-lauchstaedt.de
Местоположба на градот Бад Лаухштет во рамките на округот Зале
Карта
Карта
Координати 51°22′N 11°50′E / 51.367° СГШ; 11.833° ИГД / 51.367; 11.833Координати: 51°22′N 11°50′E / 51.367° СГШ; 11.833° ИГД / 51.367; 11.833

Бад Лаухштет (германски: Bad Lauchstädt) — град во округот Зале, во Саксонија-Анхалт, Германија. Се наоѓа 13 километри југозападно од Хале. Во јануари 2008, кон Бад Лаухштет се приклучиле поранешните општини Шафштет, Делиц ам Берге и Клобикау.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини на 31 декември 2020 г.“ (PDF). Статистичка служба на Саксонија-Анхалт. јуни 2021. (германски)

Public Domain Оваа статија вклучуват текст од дело кое сега е во јавна сопственостChisholm, Hugh, уред. (1911). Encyclopædia Britannica (11. изд.). Cambridge University Press. Отсутно или празно |title= (help)CS1-одржување: ref=harv (link)