Ветин-Лебејин

Координати: 51°38′N 11°54′E / 51.633° СГШ; 11.900° ИГД / 51.633; 11.900
Од Википедија — слободната енциклопедија
Ветин-Лебејин
Грб на Ветин-Лебејин
Ветин-Лебејин во рамките на Германија
Ветин-Лебејин
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Зале
Основни податоци
Површина 127 км2
Надм. височина 161 м
Население 9.821 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 77 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SK
Пошт. бр. 06193, 06198, 06420
Повик. бр. 0345, 034603, 034607, 034691
Портал www.stadt-loebejuen.de
Местоположба на градот Ветин-Лебејин во рамките на округот Зале
Карта
Карта
Координати 51°38′N 11°54′E / 51.633° СГШ; 11.900° ИГД / 51.633; 11.900

Ветин-Лебејин (германски: Wettin-Löbejün) — град во округот Зале, во Саксонија-Анхалт, Германија. Бил создаден на 1 јануари 2011 со спојување на поранешните општини Лебејин, Ветин, Брахвиц, Деблиц, Домниц, Гимриц, Науендорф, Нојц-Летевиц, Плец и Ротенбург.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини на 31 декември 2020 г.“ (PDF). Статистичка служба на Саксонија-Анхалт. јуни 2021. (германски)