Фарнштет

Координати: 51°25′59″N 11°34′0″E / 51.43306° СГШ; 11.56667° ИГД / 51.43306; 11.56667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Фарнштет
Фарнштет во рамките на Германија
Фарнштет
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Зале
Општ. заед. Вајда
Месни единици 2
Градоначалник Франк Милих
Основни податоци
Површина 27 км2
Население 1.487 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 55 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SK
Пошт. бр. 06279
Повик. бр. 034776
Портал www.farnstaedt.de
Местоположба на Фарнштет во рамките на округот Зале
Карта
Карта
Координати 51°25′59″N 11°34′0″E / 51.43306° СГШ; 11.56667° ИГД / 51.43306; 11.56667

Фарнштет (германски: Farnstädt) — општина во округот Зале, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010, Алберштет се припоил кон Фарнштет.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини на 31 декември 2020 г.“ (PDF). Статистичка служба на Саксонија-Анхалт. јуни 2021. (германски)