Алберштет

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Алберштет
Место во Фарнштет
Црквата во Алберштет
Црквата во Алберштет
Алберштет is located in Германија
Алберштет
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Зале
Општина Фарнштет
Основни податоци
Површина 9 км2
Надм. височина 152 м
Население 501  (31 декември 2006)
 - Густина 56 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SK
Пошт. бр. 06279
Повик. бр. 034774
Координати 51°27′0″N 11°37′59″E / 51.45000° СГШ; 11.63306° ИГД / 51.45000; 11.63306Координати: 51°27′0″N 11°37′59″E / 51.45000° СГШ; 11.63306° ИГД / 51.45000; 11.63306

Алберштет (германски: Alberstedt) — село и поранешна општина во округот Зале, во Саксонија-Анхалт, Германија. Била дел од заедницата на општини Вајда и се наоѓа помеѓу Хале и Ерфурт. Најраното спомнување на Алберштет се појавува во документ од 9 век на опатијата Херсфелд. Од 1 јануари 2010 е дел од општината Фарнштет.