Вајда (општинска заедница)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Вајда (германски: Weida-Land) — општинска заедница во округот Зале, во Саксонија-Анхалт, Германија. Се наоѓа помеѓу Кверфурт и Ајслебен. Пред 1 јануари 2010, била Амт. Седиштето на општинската заедница е во Немсдорф-Герендорф.

Општинската заедница Вајда-Ланд се состои од следниве општини:

  1. Барнштет
  2. Фарнштет
  3. Немсдорф-Герендорф
  4. Обхаузен
  5. Шраплау
  6. Штајгра

Координати: 51°21′N 11°39′E / 51.350° СГШ; 11.650° ИГД / 51.350; 11.650