Прејди на содржината

Кабелскетал

Координати: 51°26′49″N 12°6′9″E / 51.44694° СГШ; 12.10250° ИГД / 51.44694; 12.10250
Од Википедија — слободната енциклопедија
Кабелскетал
Грб на Кабелскетал
Кабелскетал во рамките на Германија
Кабелскетал
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Зале
Месни единици 4
Градоначалник Курт Хамбахер
Основни податоци
Површина 51 км2
Надм. височина 113 м
Население 9.001 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 176 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SK
Пошт. бр. 06184
Повик. бр. 034605
Портал www.kabelsketal.de
Местоположба на Кабелскетал во рамките на округот Зале
Карта
Карта
Координати 51°26′49″N 12°6′9″E / 51.44694° СГШ; 12.10250° ИГД / 51.44694; 12.10250
Кабелскетал

Кабелскетал (германски: Kabelsketal) — општина во округот Зале, во Саксонија-Анхалт, Германија. Се наоѓа источно од Хале (Зале). Била создадена во 2004 со спојување на селата Дискау, Делбау, Греберс и Гроскугел.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини на 31 декември 2020 г.“ (PDF). Статистичка служба на Саксонија-Анхалт. јуни 2021. (германски)