Бад Диренберг

Координати: 51°17′N 12°4′E / 51.283° СГШ; 12.067° ИГД / 51.283; 12.067
Од Википедија — слободната енциклопедија
Бад Диренберг
Грб на Бад Диренберг
Бад Диренберг во рамките на Германија
Бад Диренберг
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Зале
Градоначалник Арпад Немес
Основни податоци
Површина 36 км2
Надм. височина 104 м
Население 11.499 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 319 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SK
Пошт. бр. 06231
Повик. бр. 03462
Портал www.stadt-bad-duerrenberg.de
Местоположба на градот Бад Диренберг во рамките на округот Зале
Карта
Карта
Координати 51°17′N 12°4′E / 51.283° СГШ; 12.067° ИГД / 51.283; 12.067
Кула за класификување на солта

Бад Диренберг (германски: Bad Dürrenberg) — град во округот Зале, во Саксонија-Анхалт, Германија. Се наоѓа на реката Зале, околу 8 километри југоисточно од Мерзебург.

Бањска градина

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини на 31 декември 2020 г.“ (PDF). Статистичка служба на Саксонија-Анхалт. јуни 2021. (германски)