Барнштет (Саксонија-Анхалт)

Координати: 51°21′0″N 11°39′0″E / 51.35000° СГШ; 11.65000° ИГД / 51.35000; 11.65000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Барнштет
Барнштет (Саксонија-Анхалт) во рамките на Германија
Барнштет (Саксонија-Анхалт)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Зале
Општ. заед. Вајда
Градоначалник Ото Вебер
Основни податоци
Површина 18 км2
Надм. височина 206 м
Население 974 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 54 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SK
Пошт. бр. 06268
Повик. бр. 034771
Местоположба на Барнштет во рамките на округот Зале
Карта
Карта
Координати 51°21′0″N 11°39′0″E / 51.35000° СГШ; 11.65000° ИГД / 51.35000; 11.65000

Барнштет (германски: Barnstädt) — општина во округот Зале, во Саксонија-Анхалт, Германија. Членка е на општинската заедница Вајда.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини на 31 декември 2020 г.“ (PDF). Статистичка служба на Саксонија-Анхалт. јуни 2021. (германски)