Шкопау

Од Википедија — слободната енциклопедија
Шкопау
Шкопау во рамките на Германија
Шкопау
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Зале
Градоначалник Детлеф Албрехт
Основни податоци
Површина 91 км2
Надм. височина 98 м
Население 10.986 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 121 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SK
Пошт. бр. 06258
Повик. бр. 03461
Портал www.gemeinde-schkopau.de
Местоположба на Шкопау во рамките на округот Зале
Карта
Карта
Координати 51°23′N 11°58′E / 51.383° СГШ; 11.967° ИГД / 51.383; 11.967Координати: 51°23′N 11°58′E / 51.383° СГШ; 11.967° ИГД / 51.383; 11.967

Шкопау (германски: Schkopau) — општина во округот Зале, во Саксонија-Анхалт, Германија. Се наоѓа на реката Зале, околу 4 километри северно од Мерзебург и 10 километри јужно од Хале. Во текот на Втората светска војна, фабриката Schkopau била најголемиот производител синтетичка гума (>17%) во земјите од Оската.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини на 31 декември 2020 г.“ (PDF). Статистичка служба на Саксонија-Анхалт. јуни 2021. (германски)
  2. Stormont, John W. (March 1946) [summer of 1945]. AAFRH-19: The Combined Bomber Offensive; April through December 1943. Dwight D. Eisenhower Presidential Library: AAF Historical Office; Headquarters, Army Air Force. стр. 74–5, 81. SECRET ... Classification Cancelled ... JUN 10 1959