Михелн (Зале)

Координати: 51°18′0″N 11°48′0″E / 51.30000° СГШ; 11.80000° ИГД / 51.30000; 11.80000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Михелн (Зале)
Грб на Михелн (Зале)
Михелн (Зале) во рамките на Германија
Михелн (Зале)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Зале
Градски единици 10
Градоначалник Удо Вурцел
Основни податоци
Површина 99 км2
Надм. височина 164 м
Население 8.541 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 86 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SK
Пошт. бр. 06249, 06268
Повик. бр. 034632
Портал www.muecheln.de
Местоположба на градот Михелн (Зале) во рамките на округот Зале
Карта
Карта
Координати 51°18′0″N 11°48′0″E / 51.30000° СГШ; 11.80000° ИГД / 51.30000; 11.80000

Михелн (германски: Mücheln) — град во округот Зале, во Саксонија-Анхалт, Германија. Се наоѓа околу 15 километри западно од Мерзебург.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини на 31 декември 2020 г.“ (PDF). Статистичка служба на Саксонија-Анхалт. јуни 2021. (германски)