Прејди на содржината

Шраплау

Координати: 51°26′11″N 11°39′54″E / 51.43639° СГШ; 11.66500° ИГД / 51.43639; 11.66500
Од Википедија — слободната енциклопедија
Шраплау
Грб на Шраплау
Шраплау во рамките на Германија
Шраплау
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Зале
Општ. заед. Вајда
Градски единици 2
Градоначалник Роланд Рихтер
Основни податоци
Површина 7 км2
Надм. височина 116 м
Население 1.077 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 154 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SK
Пошт. бр. 06279
Повик. бр. 034774
Местоположба на градот Шраплау во рамките на округот Зале
Карта
Карта
Координати 51°26′11″N 11°39′54″E / 51.43639° СГШ; 11.66500° ИГД / 51.43639; 11.66500
Каменолом

Шраплау (германски: Schraplau) — град во општинската заедница Вајда, дел од округот Зале, во Саксонија-Анхалт, Германија. Се наоѓа околу 8 километри североисточно од Кверфурт.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини на 31 декември 2020 г.“ (PDF). Статистичка служба на Саксонија-Анхалт. јуни 2021. (германски)