Безенштет

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Безенштет
Место во Залцатал
Безенштет is located in Германија
Безенштет
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Зале
Општина Залцатал
Основни податоци
Површина 18 км2
Надм. височина 172 м
Население 1.266  (31 декември 2006)
 - Густина 70 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SK
Пошт. бр. 06198
Повик. бр. 034773
Портал www.westlichersaalkreis.de
Местоположба на место Безенштет во рамките на округот Зале
Карта
Координати 51°34′0″N 11°43′59″E / 51.56667° N; 11.73306° E / 51.56667; 11.73306Координати: 51°34′0″N 11°43′59″E / 51.56667° N; 11.73306° E / 51.56667; 11.73306

Безенштет (германски: Beesenstedt) — село и поранешна општина во округот Зале, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 е дел од општината Залцатал.