Прејди на содржината

Хенштет (Саксонија-Анхалт)

Координати: 51°30′0″N 11°44′0″E / 51.50000° СГШ; 11.73333° ИГД / 51.50000; 11.73333
Од Википедија — слободната енциклопедија
Хенштет (Саксонија-Анхалт)
Место во Залцатал
Поглед кон Хенштет
Поглед кон Хенштет
Поглед кон Хенштет
Грб на Хенштет (Саксонија-Анхалт)
Хенштет (Саксонија-Анхалт) во рамките на Германија
Хенштет (Саксонија-Анхалт)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Зале
Општина Залцатал
Основни податоци
Површина 14,05 км2
Надм. височина 152 м
Население 1.584  (31 декември 2006)
 - Густина 113 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SK
Пошт. бр. 06179
Повик. бр. 034601
Портал www.hoehnstedt.de
Местоположба на место Хенштет (Саксонија-Анхалт) во рамките на округот Зале
Карта
Карта
Координати 51°30′0″N 11°44′0″E / 51.50000° СГШ; 11.73333° ИГД / 51.50000; 11.73333

Хенштет (германски: Höhnstedt) — село и поранешна општина во округот Зале, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 година е дел од општината Залцатал.